Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nerwicy neogennej

Zdrowy człowiek potrafi jasno i praktycznie zaplanować swoją przyszłość. Wytyczenie optymalnego sensu życia pozwala normalnie funkcjonować społeczeństwom na całym świecie. Z tak zwaną nerwicą neogenną mamy do czynienia wtedy, gdy poczucie sensu życia zostaje znacznie obniżone. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą wspomnianemu zaburzeniu.

Zobacz również opis choroby: Nerwica neogenna

Pojęcie nerwicy neogennej wprowadził jako pierwszy dwudziestowieczny psychiatra i psychoterapeuta, Viktor Emil Frankl. Według Frankla nerwica neogenna jest podstawą poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja oraz różnego rodzaju lęki.

Osobie cierpiącej na wspomniane schorzenie towarzyszy nieustanne bądź nawracające poczucie bezwartościowości. U zdrowej osoby poczucie bezsensu życia jest zjawiskiem sytuacyjnym oraz krótkotrwałym. Pojawia się na skutek negatywnych wydarzeń i wypadków, które co jakiś czas stają nam na drodze do osiągnięcia szczęścia czy spełnienia. Osoba z nerwicą neogenną nie postrzega bezsensu życia przez pryzmat jednostkowych sytuacji. Poczucie bezsensu towarzyszy choremu bez przerwy, na co dzień.

Obniżony sens życia staje się u osób cierpiących na nerwicę neogenną czynnikiem patogennym utrwalającym kryzys egzystencjalny. Objawem choroby może być tendencja do izolowania się od rzeczywistości.

Kolejnym symptomem towarzyszącym chorym na nerwicę neogenną jest zniekształcanie świata zewnętrznego. Osoba borykająca się ze wspomnianą dolegliwością błędnie postrzega otoczenie. Negatywnie odbiera wszystkie docierające do siebie bodźce i coraz bardziej zamyka się we własnym świecie.

Posiadanie sensu życia warunkuje rozwój człowieka. Nerwica neogenna jest z kolei przeszkodą stojącą na drodze do samorealizacji i spełnienia. Nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, a nawet do myśli samobójczych.

Zobacz również opis choroby: Nerwica neogenna

Objawy nerwicy serca

Nerwica serca jest jednym z zaburzeń psychosomatycznych. Oznacza to, że do jej powstania przyczyniają się zaburzenia psychiczne. Do rozwoju choroby dochodzi wskutek interakcji wpływu otoczenia i podatności chorego. Nerwica serca przyczynia się do obniżenia jakości życia chorego z racji tego, że odczuwa on ciągły niepokój o własne zdr... czytaj więcej

Objawy nerwicy lękowej

Nerwica nerwowa jest chorobą zaliczaną do psychoz nerwowych. Jest ona wywołana przez czynniki psychiczne powodujące występowanie irracjonalnego lęku, którego nie da się jednoznacznie opisać. Osoba, która jest dotknięta ta dolegliwością przeżywa nagłe napady paniki oraz niepokoju, co zaburza jej normalny stan funkcjonowania w społecz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy